КНИГИ И СТАТЬИ О С. ДАНИЯРОВЕ

ПУБЛИКАЦИИ В СМИ О ДАНИЯРОВЕ. РАЗНЫЕ ГОДЫ

Все публикации приведены на языке оригинала

Республиканская газета 1940 года

1940-MM-dd SD 2 school gazeta сжато
1940

СҮРӨТТӨ: № 5 кыргыз орто мектебинин 5-классынын отличник окуучусу пионер Данияров Санжарбек

(НА СНИМКЕ: Ученик 5-го класса кыргызской средней школы №5 отличник Данияров Санжарбек)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Вечерний Ленинград

25.08.1951

1951-08-25 Вечерний Ленинград фото сжато
Фото Н. Караваева  (ЛенТАСС)

Комсомолец киргиз Санжарбек Данияров, окончивший с отличием в 1948 году Киргизский Государственный медицинский институт, сейчас работает аспирантом Института физиологии имени И. П. Павлова. Под руководством академика К.М. Быкова и профессора А. Д. Слонима тов. Данияров заканчивает аспирантуру, готовится к защите диссертации  на ученую степень кандидата медицинских наук, работай над темой «Натуральные и условные реф­лексы». На снимке: Санжарбек Данияров за работой в лаборатории.

 

 

 

 

 

 


СМЕНА №199

15.09.1951

Молодой исследователь

1951-09-15 Смена 218 фото сжато
На снимке: Санжарбек Данияров. Фото Г. Лугового

Всемирно известный научный городок «Павлово». В хорошо оснащенных лабораториях, где трудил­ся академик И. П. Павлов, совет­ские ученые успешно бессмертное учение корифея отечественной науки.

В одной из лабораторий изучает натуральные условные рефлексы Санжарбек Данияров. Он завершает работу над диссертацией, для кото­рой освоил много исследователь­ских методик, провел около 600 опытов над животными.

Исследователю всего 23 года. Но он уже вместе с виднейшими совет­скими учеными, объединенными Институтом физиологии имени И. П. Павлова Академии наук СССР, раз­рабатывает проблемы павловского учения.

Санжарбек Данияров по нацио­нальности киргиз. В царской Рос­сии этот народ был одним из наи­более отсталых и угнетавшихся. До революции среди киргизов редко можно было встретить грамотных. Советская власть создала огромные возможности политического, эконо­мического и культурного развития всем народам нашей страны. Перед Санжарбеком открылся широкий путь к знаниям. Юноша окончил среднюю школу, получил высшее образование в Киргизском государ­ственном медицинском институте. Молодой врач проявил огромную — страсть к науке. Его зачислили ас­пирантом.

За большие успехи в овладении знаниями Санжарбек получил ста­линскую стипендию. Диалектиче­ский и исторический материализм, физиологию, иностранный язык и остальные предметы кандидатского минимума он сдал на отлично.

Санжарбек родился в семье кир­гизского крестьянина. Его мать, Бюбю Даниярова, рано овдовев, осталась с семью детьми. Могла ли она до революции мечтать об обра­зовании для всех своих детей? Осу­ществить эту мечту помогло совет­ское государство.

Старший брат Санжарбека Туленбай — педагог, заведует учеб­ной частью средней школы в одном из сел Киргизии. Другой — Насыр — инженер-гидрогеолог, ассис­тент кафедры Киргизского государ­ственного университета. Стали спе­циалистами и сестры — Гулия, окон­чившая учительский институт, пре­подает в сельской школе. Гульбара окончила киргизскую студию хорео­графического училища в Ленин­граде. Сейчас она готовит балетных артисток для театров своей респуб­лики. Кутпа — аспирантка 1-го Ле­нинградского медицинского инсти­тута имени академика И.П.Павло­ва. Чолпон — студентка 4-го курса Киргизского медицинского инсти­тута.

После защиты диссертации Сан­жарбек Данияров станет одним из первых физиологов-киргизов, удо­стоенных ученой степени.


Комсомолец Киргизии

30 марта 1952 

Санжарбек Данияров 

1952-03-30 Комсомолец Киргизии фото сжато
На снимке: кандидат биологи­ческих наук комсомолец Сан­жарбек Данияров. Фото Г. Лугового

Недалеко от Ленинграда расположен всемирно известный научный городок Павлово, выстроенный в середине 30-х годов. Великий русский ученый-физиолог Иван Петрович Павлов — основатель научного городка — назвал его «столицей условных рефлексов».

Сейчас научный городок Пав­лово входит в состав Института физиологии имени И. П. Павлова Академии наук СССР, которым руководит старейший ученик И. П. Павлова академик К. М. Быков.

Здесь в многочисленных, хоро­шо оснащенных лабораториях и на опытной станции по изучению физиологии и сельскохозяйственных животных, кипит, не утихая, твор­ческая работа. Советские ученые успешно развивают бессмертное учение корифея отечественной на­уки. Вместе с виднейшими совет­скими  учеными, проблемы павлов­ского учения настойчиво разраба­тывает и молодежь. Своими ис­следованиями выпускники высших учебных заведений страны вносят вклад в передовую советскую на­уку.

…В одной из лаборатории на­учного городка Павлово на про­тяжении нескольких лет изучал натуральные условные рефлексы молодой исследователь аспирант Санжарбек Данияров. Во время работы над диссертацией он про­вел 600 опытов над животными.

Комсомольцу Санжарбеку Даниярову — 24 года. Родился он в Киргизии, в крестьянской семье. Много прекрасных страниц в его биографии, как и в био­графиях сотен и тысяч юношей и девушек, выросших и воспитанных в прекрасной советской стране!

С радостью вспоминает Санжарбек годы своего детства и юности. Родина предоставила ему все возможности, чтобы он мог стать грамотным, культурным, об­разованным.

Сначала Данияров учился в сельской школе, где вступил в пионерскую организацию.  Как лучшего ученика и активного об­щественника, ЦК ЛКСМ Киргизии послал его вместе с группой товарищей на экскурсию в город Гори, где родился и провел свое детство великий вождь совет­ского народа Иосиф Виссарионо­вич Сталин. Это было в 1939 году, но впечатления тех дней до сих пор сохранились в памяти юноши.

Санжарбек серьезно относился к занятиям в школе. Пытливый и любознательный, юноша много читал, занимался в детских са­модеятельных кружках. Из клас­са в класс переходил с похваль­ной грамотой.

И вот — школа окончена. Пе­ред Данияровым широко раскры­ лись двери десятков институтов Москвы, Ленинграда и других городов страны.

Для Санжарбека вопрос «кем быть?» был решен еще на школьной скамье. Он мечтал стать биологом. Юноша поступает в институт.     .

Идут годы напряженной учебы. Лекции, семинары, экзамены… Санжарбек занимается в студенческом научном обществе, дважды участвует в экспедициях, исследует влияние высокогорья на организм человека в условиях Киргизии, изучает курортные
источники республики. За отличную учебу Санжарбек получает Сталинскую стипендию, ЦК ЛКСМ Киргизии награждает его Почетной грамотой.

По окончании института способного юношу, проявившего склонность к научной деятельности, оставляют в аспирантуре.

Все предметы кандидатского минимума — диалектический и исторический материализм, физиологию, иностранный язык и другие
сдает он на «отлично». Санжарбек настойчиво готовится к защите научной диссертации.

  • Мне выпало огромное сча­стье — вести исследовательскую работу в научном городке, осно­ванном гениальным ученым ака­демиком И. П. Павловым, рассказывает Санжарбек. — Для исследований и опытов нам, мо­лодым научным сотрудникам, были созданы здесь прекрасные условия.

…Недавно в актовом зале Ин­ститута физиологии имени И. П. Павлова Академии наук СССР в Ленинграде на заседании Уче­ного совета, которое проходило в присутствии медицинской общественности города, профессоров и преподавателей, студентов вузов, Данияров защищал кандидатскую диссертацию. Тема ее — «Натуральные пищевые слюнные услов­ные рефлексы и их связь с расстоянием и мышечной деятель­ностью».

После сообщения диссертанта о своей исследовательской работе выступили официальные оппонен­ты; доктор биологических наук: Л. Г. Воронин и доктор меди­цинских наук А. Т. Пшоник, а также профессор института док­тор медицинских наук А. Д. Слоним и другие. Ученые дали высокую оценку работе, проде­ланной молодым исследователем, которая явилась дальнейшей раз­работкой основ павловского уче­ния.

После перерыва было объявле­но решение Ученого совета Ин­ститута физиологии. Комсомольцу Санжарбеку Даниярову прису­дили ученую степень кандидата биологических наук. Молодого ученого-физиолога горячо при­ветствовали многочисленные дру­зья — профессора, преподавате­ли; аспиранты, студенты.

С успешной защитой диссер­тации Даниярова поздравили его сестры: Кутпа — аспирантка 1-го Ленинградского медицинского ин­ститута имени академика И. П. Павлова и Гульбара, окончив­шая в Ленинграде киргизскую студию хореографического учили­ща и готовящая сейчас балетных артисток для театров своей республики.

Поздравительные телеграммы получил Санжарбек от остальных сестер и братьев, работающих в Киргизии. Телеграммы прислали его старший брат Туленбай — заведующий учебной частью од­ной из средних школ республики, брат Насыр — инженер-геолог, сестра Гулия — учительница сельской школы. Получить вы­сшее образование помогло всем им, детям киргизского кре­стьянина, Советское государство.

Радостный и взволнованный, Санжарбек Данияров говорит:

  • Всем счастьем своей жизни обязан я партии и комсомолу, воспитавшим меня. Скоро я по­еду в родную республику. Полу­ченные знания и опыт у знамени­тых русских ученых отдам делу дальнейшего расцвета передо­вой советской науки.

Ф. ФИЛИППОВ, М. ОЛЕЙНИКОВ.

Ленинград.


1969-2 Ден Соолук сжатоОбложка журнала ДЕН СООЛУК (ЗДОРОВЬЕ)

1969 №2

 

 

 

 

 

 

 

 

____________________________________________

Медицинская Газета

02.07.1971

1971-07-02 Медицинская газета фото сжато
На снимке: профессор Е. Бакин (справа) и проректор института С. Данияров.  Фото М. ШЛАФШТЕЙНА. (ТАСС).

Медицинская общественность Киргизии тепло отметила семидесятилетний юбилей заведующего кафедрой нормальной физиологии Киргизского медицинского института, заслуженного деятеля науки профессора Евгения Ивановича Бакина.

Много лет работает он в республике, доброй славой окружено его имя. Талантливый исследователь-физиолог одну из важнейших своих задач видит в подготовке научной смены. Под руководством профессора Е. Бакина подготовили кандидатские диссертации одиннадцать молодых
медиков Киргизии, четверо стали докторами наук. Ученик Евгения Ивановича Санжарбек Данияров стал проректором медицинского института.

 

Медицинская газета

2 стр.  2 июля 1971 Г.

 

 

 


Ден Соолук

1978

ПРОФЕССОР Санжарбек Бакирович ДАНИЯРОВ -50 жашта

1978 Ден Соолук -2
Санжарбек Бакирович Данияров

1978 Ден Соолук -1 Журтчулугубузга ысмы аттын кашкасындай белгилуу болуп калган окумуштууларыбыздын бири Санжарбек Бакирович Данияров эр ортону элүүнү өтөдү. Жарым кылымдын өтөөсүүнө чыккан адам арт жагына кылчая карап: «Кандай жол басып, эмне иштин учугун улап аягына чыктым… Эл арасында ысмым эшитилет болдубу… Кайсыл ойлорго төнүп, несин тепчидим… Жолдун кайсыл угунда баратам…» деп, ой чабыттары абзел. Эмесе, Сан­жарбек Бакирович Данияров жөнундө эл мына буларды билет.

С. Б. Данияров 1928-жылы 25-февралда Кыргызстандын Кемин районуна караштуу Кайыңды айылында дыйкандын үй-бүлөсундө туулган. Он беш жаш курагында Кыргыз Мамлекеттик Медици­на институтунун даярдоо курсуна кирип, кийин ошол институттун дарылоо факультетинин студенти болуп кабыл алынат да, азыркы турмуштук өмүр жолунун башаты нук алат. Табигый таланты менен бул адистикке берилген студенттин аракети көз жаздымда кайдан калсын! Белгилүү клинисттер М. Е. Вольский менен М. П. Редлихтин баасына туш келет. Коомдук иш менен окууну жогорку деңгээлде өздөштүргөн, тири карак жигитти көп өтпөй эле алар өздөрүнүн илимий экспедициясына катыштырышат. Ошол саякаттын натыйжасында С. Данияров бийик тоолуу климаттын адамдын организмине тийгизген таасири туурасында алгачкы илимий макаласын жарыялайт.

1948-жылы Кыргыз Мамлекет­тик Медицина институтун артыкчылык диплому менен аяктап, профессор Г.П. Конради башкарган нормалдык физиологияга ас­пирант болуп кабыл алынат. Көп өтпой жаш окумуштуунун жөндөмдүүлүгу байкалат да, бир жылдан соң Ленинграддагы И. П. Павлов атындагы институттун ас- пирантурасына барууга сунуш болот. Албетте, павловдук өнөрканада анын илимге болгон көз карашы, ой жүгүртүүсү өсүп жетилип, калыптанат. Бул жерде, про­фессор А. Д. Слоним жетекчилик кылган лабораторияда илимдин кандидаттык даражасы үчүн эмгектенип жүргөн кезинде, С. Данияровго Жогорку Окуу Жайынын Министерствосу менен СССР-дин Илимдер Академиясынын Президиумунун чечими боюнча В.И.Ленин атындагы атайьш стипендия берүү ыйгарылат.

Аспиранттык илимдин нугун жоопкерчилик менен өтөгөн С. Б. Данияров туулган жерине — экинчи билим башатын баштаган институтуна кайтып келет да, студенттер менен иштеп, аларга таалим-тарбия, илим-билим бе­рүү — эмгекке өтөт.

Ошентип, эмгек эресеге жеткирет дегендей, С. Данияров ассистентиктен профессорлукка, кафедранын жетекчилигине чейинки баскычка көтөрүлөт.

Дарылоо факультетинин деканынын орун басарлыгында иштеп туруп, өзүнүн илимий жактан уюштуруучулук жөндөмдүүлүтүн көрсөтүү менен, ал көп өтпөй эле институттун илимий иштер боюн­ча проректорлук кызматына дайындалат. Анан, 1971-жылы Кыр­гызстан Мамлекеттик медицина институтунун ректорлугуна шай- ланат.

Отуз жылга жакын мезгилден бери Санжарбек Бакирович адам­дын эң кымбат, эч нерсеге алмашбас өмүрү үчүн күрүшкүн адистерди тарбиялоодо, аларга илим гана эмес билим берип өстүрүүдө зор салым кошуп келүүдө. Ал бул максатты ишке ашырууда коомдо болуучу методологиялык ыкманы да колдонот: жыл сайын болуучу институттагы Жаш окумуштуулардын кенешме семинарына же­текчилик кылуу менен бирге, курстардын жыйналышына, комсомолдук конференцияларына жача слётторуна чын ыкластан катышып, сөз сүйлөп, аңгеме да куруп берет. Анын дегеле адамга болгон мамилесин да белгилеп кетүүгө туура келип олтурат: ар бир кызматкер, ар бир студент, жаштардын тобу үчун анын кабинетинин эшигин ар дайым ачык босогосун аттаңыз! Акылын угуп, кеңешесиз. Оюңузду ортого салып, сунуш кийиресиз…

С.Б.Данияровдун П.Н.Гольдберге биргелешип жазган “Медициналык жогорку мектептеги педагогика” деген эмгеги буга айкын далил болот.

С. Б. Данияров зор уюштуруучулук иште эмгектенип журуп, илимий ишин да көмүскөдө калтырып коё элек. Анын көп жылдар бою изилдеп келген жүрөк кан‑тамыр тармагынын нурланууга таасирдениши аттуу эмгеги радиобиологиялык адистер тарабынан жогору бааланган. Бул учун, ал толгон-токой тажрыйбаларды жасап, илимий жактан тийиштуу жыйынтык чыгарган. Ушул эмгегинин узуру менен 1970-жылы Ленинград шаарындагы С. М. Ки­ров атындагы Ленин ордендуу Согуш-Медициналык Академиясынын да илимий докторлук диссертациясын да ийгиликтүү коргогон. Кийин мунун негизинде «Нурлануудан пайда болгон оору жана жүрөк-кан тамыр тармагы» деген фундаменталдык монографиясы жарык көргөн.

С. Данияров акыры илимий иштеги «Алгачкы ашыгына» — бийик тоого организмдин байыр алышы туурасындагы эмгегине кайрылды. Ошентип, эми бул ал үчүн кайрадан жаны илимий те­ма болуп калды. 1977-жылы борбордук «Медицина» басмасы тарабынан чыккан «Бийик тоо жана вегетативдик нерв системасы» ат­туу монографиясы муну айгинелеп турат.

Профессор С. Б. Данияровдун адамдын организминдеги кан айлануу процессине болгон кызыгуусу да «Жүрөктүн кызматы» деген «Кыргызстан» басмасынан чыккан эмгегинде ачык-айкын көрүнүп турат.     ‘

Жогоруда айтып өткөн или­мий эмгектерден башка да про­фессор Санжарбек Бакирович Данияровдун калеминен жүзгө жакын илимий (илимий-популярдык макалалардан башка) макалалар жаралды. Анын жетекчилиги астында 2 илимдин кандидаттык диссертациясы корголду.

3 илимдин докторлук жана 5 кандидаттык диссертациясы даярдалууда. Мындан тышкары профес­сор С. Б. Данияров Кыргызстан Мамлекеттик медицина институтунун Борбордук илим-изилдее лабораториясынын илимий кызматкерлер тобуна да жетекчилик кылат.

С.      Данияров — Буткулсоюздук физиологияльж жана радиобиологиялык көптөгөн съезддердин, конференциялардын жана симпозиумдардын катышуучусу. Ал 1974-жылы Чехословакияда бол­гон социалисттик өлкөлөрдүн ра- диобиологиялык 1-инчи конференциясына катышып, ал эми 1977-жылы болсо Парижде болгон физиологдордун Эл аралык 27-нчи Конгрессинде доклад жасалган.

Профессор С. Б. Данияров көп жылдардан бери И. П. Пав­лов атындагы Бүткүл союздук кардиологдор коомунун Башкармасынын жана физиологдор коо­мунун Башкармасынын мүчөсү жана биздин Республикадагы бөлүмүнүн Председатели, «Здра­воохранение Киргизии» аттуу илимий журналынын редакторунун орун басары, СССРдии Илимдер Академиясынын адамдын жана айбанаттардын физиологиясы боюнча комплекстик проблемасынын Илимий советинин кан айлануусунун физиологиясы бо­юнча секциясынын мучесу. Ал, ошондой эле, Кыргызстан КП БК жана Фрунзе Шаардык Комитетинин Текшеруу комиссиясынын мүчөсү, СССР Жогорку Эл сотунун заседатели, Фрунзе шаардык Аткаруу Советинин депутаты бо­луп да коомдук иш өтөйт.

Өкмөт менен партия анын бул көп кырдуу эмгегин баалап С. Данияровду «Эмгек Кызыл Туу» жана «Ардак белгиси» ордендери, эки жолу «Эмгектеги каармандыгы үчүн» медалдары, «Саламаттык сактоонун отличниги» белги­си, Кыргыз ССРимин саламаттык сактоо жана Элге билим беруу министерстволорунун бир нече грамоталары менен сыйланган. 1977-жылы болсо, ага «Кыргыз ССРинин эмгек сиңирген врачы» деген ардактуу наам берилген.

Кыргызстан Мамлекеттик Ме­дицина институтунун ректору, Нормалдуу физиология кафедрасынын башчысы, медицина илимдеринин доктору, профессор С. Б. Данияров 50 жылдык өмүрун чыгармачылыгынын гүлдөп, эмгектик үзүрү артып турган учурунда тосуп олтурат. Биз Сизге, Сан­жарбек Бакирович чын ден соолук, узун өмүр, илимде дагы зор ийгилик, үй-бүлөлүк бакыт каалайбыз.

Редакциялык коллегия


 

Лица

19.10.2006

По заветам МАНАСА

2006-10-19 Лица фото сжато

 


Автор
Асель Даниярова

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *